Międzynarodowy Dzień Kobiet - historia, ciekawostki, prezenty.
Międzynarodowy Dzień Kobiet - historia, ciekawostki, prezenty.

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

  

Wprowadzenie

W związku ze zbliżającym się dniem kobiet postanowiłem poruszyć ten temat na blogu.

Międzynarodowy dzień kobiet przypada 8 marca i jest okazją do celebracji wielkich osiągnięć, jakie na przestrzeni wieków osiągnęły kobiety, oraz wyrażenia sympatii dla bliskich nam osób. Jest obchodzony na całym świecie pod różnymi nazwami.

 

Historia Dnia Kobiet

Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, jest ważnym świętem na całym świecie, symbolizującym walkę o równouprawnienie kobiet i docenianie ich wkładu w społeczeństwo, kulturę, politykę, i gospodarkę. Początki tego święta sięgają początku XX wieku, kiedy to kobiety w Stanach Zjednoczonych i Europie zaczęły organizować protesty i strajki, domagając się lepszych warunków pracy, prawa do głosu i równości działając w ruchach emancypacyjnych.

Najwcześniejsze obchody Dnia Kobiet miały miejsce w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Data 8 marca została oficjalnie przyjęta jako międzynarodowy Dzień Kobiet w 1910 roku, podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. W roku 1977 Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznaje 8 marca za Międzynarodowy Dzień Kobiet, promując równość płci i upamiętniając walkę kobiet o ich prawa.

Nieformalnie jednak, za pierwowzór święta kobiet uznaje się Matronalia, czyli święto, którego powstanie przypisuje się Romulusowi, legendarnemu założycielowi Rzymu. Podczas obchodów tego święta kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie i składały bogini w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim. Tego dnia mężczyźni obdarowywali żony prezentami.

  

Inspirujące historie kobiet

Tego dnia szczególnie wyraźne stają się sylwetki wybitnych kobiet, których czyny wpłynęły na rozwój kultury, nauki i sztuki.

 Jednym z inspirujących przykładów jest postać Joanny d'Arc, młodej wieśniaczki z Francji,  która stała się narodową bohaterką i świętą patronką swojego kraju, mimo że żyła zaledwie 19 lat. W 1429 roku, pod jej dowództwem, Francuzi odnieśli kluczowe zwycięstwo w oblężeniu Orleanu, co stało się punktem zwrotnym w wojnie z Anglią.

Kolejną kobietą, której postać warto przypomnieć jest Malala Yousafzai, pakistańska aktywistka na rzecz edukacji dziewcząt której walka o edukację wpisała się złotymi zgłoskami w historię. Pomimo, że w wieku 15 lat została postrzelona za swoją działalność przez Talibów nie zaniechała swojej misji. Stała się globalnym symbolem pokojowej walki o prawa do nauki dla młodych kobiet oraz laureatką pokojowej nagrody Nobla w 2014 roku.

Niezwykle ważną postacią jest także, znana nam wszystkim postać Marie Skłodowskiej-Curie, podwójnej laureatki nagrody nobla (w 1903 roku z fizyki za badania promieniotwórczości naturalnej, oraz w 1911 w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu). Były to niezwykle ważne odkrycia, dzięki którym rozwinęła się współczesna medycyna a zwłaszcza onkologia.

 

Wyzwania i osiągnięcia

Współczesna kobieta stoi przed wieloma wyzwaniami. Jest silna, niezależna i odporna na niesprzyjające okoliczności. Odnajduję się we wszystkich rolach. Jej niebagatelny wpływ na życie społeczne jest niepodważalny. Ogromny postęp na przestrzeni minionych stuleci wyraźnie pokazuję, jak wielka siła drzemie w kobiecie. Jej wewnętrzne piękno pomaga jej realizować się we wszystkich dziedzinach życia, pokonując trudności z uśmiechem na ustach.

Warto wspomnieć o kilku ważnych inicjatywach, szczególnie ważnych w tym dniu.

She Means Business: Program oferowany przez Facebook, mający na celu inspirowanie, motywowanie i oferowanie szkoleń dla kobiet-przedsiębiorców na całym świecie.

HeForShe: Inicjatywa ONZ Women, zachęcająca mężczyzn i chłopców do angażowania się w walkę o równość płci i kończenie przemocy wobec kobiet.

Gender Equality Training: Programy szkoleniowe dla organizacji i przedsiębiorstw, mające na celu podnoszenie świadomości i eliminowanie uprzedzeń dotyczących płci w miejscu pracy.

 

Zestawy prezentowe na Dzień Kobiet 

Ponieważ geneza tego święta jest ściśle związana z obdarowywaniem, z okazji tego święta przygotowaliśmy dla Was zestawy prezentowe, zawierające nasze najlepsze produkty. Możesz uczcić wyjątkowość tego święta podarowując szczególnie ważnej dla Ciebie kobiecie prezent, dzięki któremu okażesz Jej jak ważna jest dla Ciebie i jak szczególną rolę pełni w Twoim życiu. Uczcij ten szczególny dzień i wybierz spośród naszej oferty dla siebie.

Już wkrótce pojawią się u nas zestawy spośród których będziesz mógł wybrać swój idealny prezent. Wybierz spośród naszych zestawów i celebruj Dzień Kobiet razem z nami.

 

Jak świętować dzień kobiet

Szczególnie istotne jest, aby oprócz podarowywania prezentów aktywnie promować działania wspierające równość płci. Warto spędzić go aktywnie biorąc udział w lokalnych wydarzeniach i inicjatywach promujących idee związane z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Można to zrobić udzielając wsparcia dla organizacji pro-kobiecych poprzez wolontariat, darowizny lub promocję ich działań w mediach społecznościowych.

 

Podsumowanie

Słowem podsumowania warto podkreślić idee celebracji osiągnięć kobiet w różnych dziedzinach życia, walce o równouprawnienie płci oraz zwracaniu uwagi na wyzwania i nierówności, z którymi kobiety nadal się mierzą na całym świecie. Liczę, że wpis ten nieco przybliżył Ci historię święta jak i jego emanujący pozytywnymi wartościami przekaz. Poznałeś też nieco bliżej wybitne sylwetki kobiet, które zmieniły świat. Warto więc, aby prócz obdarowywania prezentami mieć świadomość ponadczasowej idei równości i pozytywnych emocji, którymi możemy dzielić się z innymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl